Wzajemne uznawanie towarów – ocena

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego (jednolity rynek) – na podstawie analizy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/515 z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie wzajemnego uznawania towarów zgodnie z prawem wprowadzonych do obrotu w innym państwie członkowskim oraz art. 34–36 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

Ostateczny termin na przesłanie opinii lub wypełnienie kwestionariusza online udostępnionego przez KE to 26 września 2024 r. Zasada wzajemnego uznawania sprzyja swobodnemu przepływowi towarów niezharmonizowanych na rynku wewnętrznym, co ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania integracji i konkurencyjności UE. Oznacza to, że państwa członkowskie nie mogą zakazać wprowadzania do obrotu na swoim rynku produktu, w odniesieniu do którego nie ma zharmonizowanego prawodawstwa, ale który został już zgodnie z prawem wprowadzony do obrotu w innym państwie członkowskim lub pochodzi z państwa EOG lub z Turcji i został zgodnie z prawem wprowadzony do obrotu w tych państwach. Celem rozporządzenia w sprawie wzajemnego uznawania było przede wszystkim stworzenie ram proceduralnych w celu zminimalizowania ryzyka, że krajowe przepisy techniczne stwarzają niezgodne z prawem przeszkody dla swobodnego przepływu towarów między państwami członkowskimi. Zasada wzajemnego uznawania towarów zapisana jest w art. 34–36 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) oraz w odpowiednim orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości. Rozporządzenie (WE) nr 764/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. ustanawiające procedury dotyczące stosowania niektórych krajowych przepisów technicznych do produktów wprowadzonych legalnie do obrotu w innym państwie członkowskim zostało przyjęte w celu rozwiązania problemu niewystarczającego stosowania zasady wzajemnego uznawania towarów. Rozporządzenie (UE) 2019/515 w sprawie wzajemnego uznawania towarów zgodnie z prawem wprowadzonych do obrotu w innym państwie członkowskim ma zastosowanie od dnia 19 kwietnia 2020 r. Zastąpiło ono rozporządzenie (WE) nr 764/2008, które poddano ocenie, w wyniku której stwierdzono, że rozporządzenie to jedynie w bardzo ograniczonym zakresie osiągnęło określone w nim cele.
Cele rozporządzenia 2019/515, które ma służyć wzmocnieniu jednolitego rynku towarów, to:
  • zwiększenie pewności prawa dla przedsiębiorstw i organów krajowych przy stosowaniu zasady wzajemnego uznawania (w przypadku gdy towary niezharmonizowane sprzedawane w jednym kraju UE mogą być sprzedawane w innym państwie członkowskim);
  • zwiększenie komunikacji i współpracy między użytkownikami oraz roli punktów kontaktowych ds. produktów;
  • ograniczenie ryzyka odmowy dostępu do rynku przedsiębiorstwom.
Ocena zostanie przeprowadzona zgodnie z art. 14 ust. 1 rozporządzenia.
Celem konsultacji jest zebranie informacji, danych i uwag na temat funkcjonowania rozporządzenia oraz udzielenie odpowiedzi na pytania służące ocenie w oparciu o pięć kryteriów oceny (skuteczność, efektywność, spójność, adekwatność i unijna wartość dodana). W szczególności konsultacje mają na celu określenie obszarów, w których dobrze funkcjonuje stosowanie zasady wzajemnego uznawania oraz w których stwarza ona jakiekolwiek problemy, a także gromadzenie informacji na temat charakteru wszelkich problemów oraz wyciągnięcie wniosków na temat stosowania rozporządzenia.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE:
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13974-Wzajemne-uznawanie-towarow-ocena_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny.
Kwestionariusz jest dostępny dla organizacji i przedsiębiorstw zarejestrowanych w unijnym rejestrze służącym przejrzystości pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13974-Wzajemne-uznawanie-towarow-ocena/public-consultation_pl Źródło: Komisja Europejska