13
styczeń
XXXVIII posiedzenie Komitetu Monitorującego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój PO WER (4.12.2024, Warszawa, MFIPR) było okazją do uroczystego podsumowania prac oraz dokonań.
Poprawa sytuacji osób na rynku pracy, zwiększenie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, zapewnienie opieki nad dziećmi, edukacja i zdrowie — to obszary, do których trafiły pieniądze z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 w Polsce. Na ostatnim posiedzeniu Komitetu Monitorującego PO WER pod przewodnictwem wiceministry funduszy i polityki regionalnej Moniki Sikory omówiono wyniki wdrażania programu.
.
W spotkaniu, oprócz przedstawicieli kierownictwa MFiPR, wzięli również udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, innych resortów, samorządów, partnerów społecznych i gospodarczych, organizacji pozarządowych oraz środowiska akademickiego.
W programie ogłoszono 831 naborów o łącznym budżecie ponad 27,90 mld zł. W ich wyniku podpisano ponad 7,9 tys. umów na kwotę 26,61 mld zł, co stanowi 112 proc. budżetu.
Mimo wyzwań związanych z pandemią COVID-19, cele programu zostały osiągnięte na wysokim poziomie, a wiele wskaźników znacznie przekroczono.
Dzięki środkom PO WER finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w perspektywie finansowej na lata 2014-2020 osiągnięto m.in. następujące rezultaty:
Podczas posiedzenia Komitet Monitorujący przyjął Sprawozdanie końcowe z realizacji PO WER 2014–2020. Dokument ten, który musi zostać złożony do Komisji Europejskiej do 15 lutego 2025 r., zawiera szczegółową ocenę realizacji programu pod kątem finansowym i osiągniętych efektów, w tym działań ewaluacyjnych, wdrażania instrumentów finansowych, wsparcia dla osób młodych oraz działań informacyjno-promocyjnych. Ewaluacja ex post wskazała, że PO WER miał istotny wpływ na sytuację społeczno-gospodarczą, szczególnie w obszarach rynku pracy, edukacji, wsparcia młodzieży, a także walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
Wyniki osiągnięte w PO WER to dowód na skuteczność i wysoką jakość realizacji tego strategicznego programu, który przyczynił się do rozwoju kapitału ludzkiego w Polsce.
W pracach Komitetu brał udział przedstawiciel Związku, Rafał Szkop, Manager ds. Analiz, Legislacji i Współpracy Międzynarodowej.
Więcej o programie na https://www.power.gov.pl/.
Źródło: Departament Europejskiego Funduszu Społecznego, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Najnowsze wpisy
11
styczeń