20
styczeń
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa energetycznego w UE (ekoprojekt) – na podstawie analizy Rozporządzenia Komisji (UE) 2019/1782 z dnia 1 października 2019 r. ustanawiające wymogi dotyczące ekoprojektu dla zasilaczy zewnętrznych oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią w kontekście i Europejskiego Zielonego Ładu – projekt rozporządzenia KE ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla zasilaczy zewnętrznych, ładowarek bezprzewodowych, bezprzewodowych podkładek ładujących, ładowarek akumulatorów do przenośnych akumulatorów ogólnego użytku i kabli USB typu C zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz uchylające rozporządzenie Komisji (WE) nr 2019/1782.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 16 grudnia 2024 r.
Ekoprojekt i etykietowanie energetyczne stanowią kluczowe koncepcje służące realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu oraz tworzeniu gospodarki o obiegu zamkniętym i usuwaniu barier dla jednolitego unijnego rynku w odniesieniu do produktów związanych z energią. Wdrożenie tych koncepcji pomogło zmniejszyć rachunki konsumentów za energię i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw w UE dzięki ograniczeniu zużycia energii pierwotnej i zmniejszeniu importu energii. Przyczyniły się one również do obniżenia w sposób racjonalny pod względem kosztów emisji gazów cieplarnianych, a tym samym do złagodzenia skutków zmiany klimatu.
Istniejące środki wykonawcze muszą być poddawane regularnym przeglądom, aby zapewnić ich adekwatność, wydajność i skuteczność w świetle zmian technologicznych i rynkowych. Ponadto inicjatywa dotycząca uniwersalnej ładowarki zwiększyła potrzebę działań uzupełniających związanych z zasilaczami zewnętrznymi (EPS) w celu promowania interoperacyjności i ułatwienia korzystania przez konsumentów z odpowiednich „uniwersalnych zasilaczy zewnętrznych” z różnymi rodzajami urządzeń.
Zasilacze zewnętrzne to zasilacze wykorzystywane do przetwarzania energii elektrycznej z sieci dla gospodarstw domowych na niższe napięcie. Umożliwiają na przykład zasilanie smartfonów, głośników i laptopów.
Przedmiotowa inicjatywa ma służyć przeglądowi unijnych przepisów dotyczących tych urządzeń, obowiązujących od 2020 r. Cele to m.in.:
Obecne rozporządzenie w sprawie ekoprojektu dotyczące zasilaczy zewnętrznych przyjęte w 2019 r. i mające zastosowanie od kwietnia 2020 r. należy ocenić zgodnie z zawartą w nim klauzulą zobowiązującą Komisję do dokonania jego przeglądu do czwartego kwartału 2022 r.
Przegląd obejmie trzy kryteria oceny zawarte w „Wytycznych dotyczących lepszego stanowienia prawa”, tj. czy rozporządzenie było skuteczne, wydajne i adekwatne. W ramach kryterium skuteczności ocenia się, na ile skutecznie rozporządzenie osiągnęło swoje cele lub umożliwiało postępy w ich realizacji. W ramach kryterium wydajności przeanalizowany zostanie związek między zasobami wykorzystywanymi w rozporządzeniu a jego skutkami. Uważnie zbadane zostaną zarówno koszty, jak i korzyści wynikające z rozporządzenia dla różnych zainteresowanych stron. W ramach analizy adekwatności zbadane zostanie, w jaki sposób cele rozporządzenia odpowiadają szerszym celom i priorytetom polityki UE, w tym Europejskiemu Zielonemu Ładowi, gospodarce o obiegu zamkniętym i inicjatywie dotyczącej uniwersalnej ładowarki.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13351-Zasilacze-zewnetrzne-wymogi-dotyczace-ekoprojektu-i-informacji-przeglad-_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl.
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny skutków, projekt rozporządzenia KE wraz z załacznikiem.
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy
20
styczeń
20
styczeń