Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków został opracowany na podstawie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2023 r. poz. 1752, 1688 i 1762). Potrzeba wydania ww. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 1393 i 1781 oraz z 2023 r. poz. 745) wynika z konieczności dostosowania obecnych przepisów do przepisów ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu (Dz. U. poz. 1597).
W celu dostosowania przepisów przedmiotowego rozporządzenia do przepisów ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni, projektowane zmiany zakładają aktualizację zasad zaliczania gruntów do użytków gruntowych, zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, poprzez uwzględnienie w nich gruntów zajętych pod biogazownię rolniczą, zdefiniowaną w ww. ustawie.
Ponadto na wniosek Głównego Geodety Kraju w projektowanym rozporządzeniu wprowadzono dodatkowo zmiany w zakresie:
- Przywrócenia możliwości stosowania odmiennej od standardowej metody numeracji działek po podziale (problem dotyczy przede wszystkim terenów byłego katastru pruskiego). Starosta w uzgodnieniu z wojewódzkim inspektorem nadzoru geodezyjnego i kartograficznego będzie mógł przyjąć odrębny sposób oznaczania działek ewidencyjnych powstałych w związku z podziałem nieruchomości (inny od obowiązującego sposobu oznaczania działek), jeżeli sposób ten zapewnia unikalność oznaczeń tych działek w granicach obrębu oraz ich oznaczanie liczbami naturalnymi lub ułamkami zwykłymi, w których zarówno licznik, jak i mianownik są liczbami naturalnymi.
- Doprecyzowania działań podejmowanych w ramach aktualizacji informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków. Proponowana zmiana związana jest z koniecznością jednoznacznego wskazania, że aktualizacja ta następuje poprzez wprowadzanie udokumentowanych zmian do bazy danych ewidencyjnych.
- Dostosowania przepisów do zmiany art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 645, z późn. zm.) w zakresie określania zasad zaliczania gruntów do użytku gruntowego „drogi”.
- Wprowadzenia zmian w modelu danych ewidencji gruntów i budynków zawartych w załącznikach nr 6 i 8a do rozporządzenia, wynikających ze zdiagnozowanych błędów. Na podstawie informacji uzyskanych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii (od jednego z twórców oprogramowania) czas niezbędny na dostosowanie baz danych oszacowano na 6 miesięcy.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne
Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.
Link do informacji szczegółowych:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12379051
Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu z wykorzystaniem załączonej przez wnioskodawców tabeli, także w formie elektronicznej (edytowalnej)
w terminie do 4 grudnia 2023 r. na adres
szkop@pracodawcy.pl.