18
kwiecień
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (zamówienia publiczne) – na podstawie analizy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/23/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/25/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych.
Ostateczny termin na przesłanie opinii lub wypełnienie kwestionariusza online udostępnionego przez KE to 7 marca 2025 r.
Każdego roku organy publiczne w UE wydają ok. 14 % PKB (ponad 2,4 bln EUR rocznie) na zakup usług, robót budowlanych i dostaw. W wielu sektorach, takich jak energetyka, transport, gospodarowanie odpadami, ochrona socjalna oraz świadczenie usług zdrowotnych lub edukacyjnych, głównymi nabywcami są instytucje publiczne. W drodze zamówień publicznych wydatkuje się ok. 48 % środków pochodzących z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.
Aby stworzyć równe warunki działania dla przedsiębiorstw w całej Europie, przepisy UE określają minimalne wymogi dotyczące zamówień publicznych. Regulują one sposób, w jaki organy publiczne i określone podmioty świadczące usługi użyteczności publicznej w UE dokonują zakupu towarów, robót budowlanych i usług powyżej określonej wartości. Dyrektywy UE w sprawie zamówień publicznych obejmują przepisy proceduralne („sposoby dokonywania zakupów”), w tym przepisy mające ogólne zastosowanie, przepisy szczególne obowiązujące podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych oraz przepisy dotyczące koncesji.
Dyrektywy w sprawie zamówień publicznych oraz skuteczne procedury dotyczące ich udzielania mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia globalnej konkurencyjności UE. Stanowią również dla UE jedną z głównych dostępnych dźwigni rozwoju innowacyjnych wyrobów i usług oraz tworzenia rynków pionierskich w zakresie czystych i strategicznych technologii.
Inicjatywa ta ma na celu ocenę następujących dyrektyw:
Analizie poddane zostanie, czy obecne przepisy funkcjonują zgodnie z ich zamierzeniem.
Celem konsultacji jest zebranie szczegółowych i wysokiej jakości danych oraz informacji zwrotnych na temat skuteczności dyrektyw 2014/23/UE, 2014/24/UE i 2014/25/UE. Mają one również na celu ustalenie, czy dyrektywy są nadal adekwatne względem założeń, właściwe i wystarczające do osiągnięcia celów polityki UE.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14427-Dyrektywy-w-sprawie-zamowien-publicznych-ocena_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny.
Kwestionariusz jest dostępny dla organizacji i przedsiębiorstw zarejestrowanych w unijnym rejestrze służącym przejrzystości pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14427-Dyrektywy-w-sprawie-zamowien-publicznych-ocena/public-consultation_pl
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy
18
kwiecień