02
lipiec
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (jednolity rynek) – na podstawie analizy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1025/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie normalizacji europejskiej oraz Paktu dla czystego przemysłu na 2025 r. w kontekście Komunikatu KE: Kompas konkurencyjności dla UE.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 21 lipca 2025 r.
Komisja zapowiedziała w Kompasie konkurencyjności dla UE z 2025 r., że dokona przeglądu rozporządzenia w sprawie normalizacji, „aby przyspieszyć i zwiększyć dostępność procesów ustanawiania norm, w szczególności dla MŚP i przedsiębiorstw typu start-up.”. Jak uznano w strategii UE w zakresie normalizacji z 2022 r., konkurencyjność, suwerenność technologiczna i zdolność UE do ochrony swoich wartości i interesów w coraz większym stopniu opierają się na jej roli jako podmiotu wyznaczającego światowe standardy.
Cele UE dotyczące osiągnięcia odpornej, ekologicznej i cyfrowej gospodarki, w tym cele wyznaczone w ramach Paktu dla czystego przemysłu na 2025 r., nie mogą zostać osiągnięte bez norm europejskich. UE zobowiązała się również do uproszczenia i przyspieszenia procedur w Europie poprzez zmniejszenie obciążeń administracyjnych i uproszczenie procesów na jednolitym rynku. Wymaga to ram prawnych, które nie ulegną dezaktualizacji, będą odpowiadać potrzebom rynku i polityki, umożliwią szybkie opracowanie zharmonizowanych norm, a jednocześnie zapewnią inkluzywność i zrównoważony udział wszystkich zainteresowanych stron w UE. Potrzebne są również rozwiązania zapewniające przejrzystość i dostęp do norm, co podkreślono w niedawnych wyrokach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Rozporządzenie zostanie zmienione w związku z przeglądem nowych ram prawnych, które opierają się na normach zharmonizowanych, w celu wdrożenia zasadniczych wymagań dotyczących produktów wprowadzanych na jednolity rynek UE.
Przegląd rozporządzenia w sprawie normalizacji będzie dotyczył usunięcia niedociągnięć stwierdzonych w ramach oceny tego rozporządzenia i ma na celu przyspieszenie opracowywania norm systemowych na potrzeby odporności i dwojakiej transformacji UE.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14511-Rozporzadzenie-w-sprawie-normalizacji-przeglad_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl.
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny skutków.
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy