Pakiet energetyczny dla obywateli – ochrona i wzmocnienie pozycji konsumentów w ramach sprawiedliwej transformacji

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa energetycznego w UE – na podstawie analizy Komunikatu KE: REPowerEU: Wspólne europejskie działania w kierunku bezpiecznej i zrównoważonej energii po przystępnej cenie, Komunikatu KE: Paktu dla czystego przemysłu i Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1119 z dnia 30 czerwca 2021 r. w sprawie ustanowienia ram na potrzeby osiągnięcia neutralności klimatycznej (Europejskie prawo o klimacie) w kontekście Art. 169 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

Ostateczny termin na przesłanie opinii lub wypełnienie kwestionariusza online udostępnionego przez KE to 11 września 2025 r.

Unia Europejska musi uczynić transformację energetyczną atrakcyjną i rzeczywiście przystępną cenowo dla wszystkich. W Planie działania na rzecz przystępnej cenowo energii określono środki mające na celu obniżenie rachunków za energię dla przemysłu, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w krótkim okresie przy równoczesnym przyspieszeniu niezbędnych reform strukturalnych przynoszących oszczędności. Celem tych reform jest budowa prawdziwej unii energetycznej, zapewniającej konkurencyjność, bezpieczeństwo, dekarbonizację oraz sprawiedliwą transformację1.

Kluczowym rezultatem planu działania jest pakiet energetyczny dla obywateli. Komisja uznała opracowanie tego pakietu za priorytet w ramach swojej polityki energetycznej, w celu „wzmocnienia społecznego wymiaru unii energetycznej i przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu”.

Pakiet energetyczny dla obywateli ma na celu sprostanie bieżącym wyzwaniom, które uniemożliwiają pełne zrozumienie rynku energii, aktywny udział w nim i korzystanie z odpowiedniej ochrony. Jego celem jest zapewnienie, aby w procesie transformacji energetycznej żaden region, żadna społeczność ani żadna osoba nie pozostały w tyle.

Sprawiedliwa transformacja energetyczna dotyczy wszystkich obywateli i przynosi im korzyści, niezależnie od tego, gdzie mieszkają i ile zarabiają. Cele przedmiotowej inicjatywy to: określenie, w jaki sposób UE zamierza chronić i angażować konsumentów poprzez umożliwienie im oraz społecznościom oszczędzania, produkcji i używania (odnawialnej) energii; wspieranie gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym; przekształcenie wyzwań, jakie stoją przed regionami i społecznościami odczuwającymi skutki wycofywania paliw kopalnych, w szanse, takie jak tworzenie czystych miejsc pracy i poprawa jakości życia.

Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14737-Pakiet-energetyczny-dla-obywateli-ochrona-i-wzmocnienie-pozycji-konsumentow-w-ramach-sprawiedliwej-transformacji_pl

Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl

W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag.

Kwestionariusz jest dostępny dla organizacji i przedsiębiorstw zarejestrowanych w unijnym rejestrze służącym przejrzystości pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14737-Pakiet-energetyczny-dla-obywateli-ochrona-i-wzmocnienie-pozycji-konsumentow-w-ramach-sprawiedliwej-transformacji/public-consultation_pl

Źródło: Komisja Europejska