04
lipiec
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (Gospodarka Cyfrowa) – zgodnie z założeniami zawartymi w Komunikacie KE: w Kompasie konkurencyjności dla UE na 2025 r. oraz Sprawozdaniem Mario Draghiego: Przyszłość europejskiej konkurencyjności w kontekście art. 114 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).
Ostateczny termin na przesłanie opinii lub wypełnienie kwestionariusza online udostępnionego przez KE to 3 lipca 2025 r.
Obecne szacunki i prognozy dotyczące europejskiej infrastruktury obliczeniowej wskazują na lukę między dostępną mocą obliczeniową a potrzebami, w szczególności w kontekście zaspokojenia zapotrzebowania na sztuczną inteligencją. W raporcie Draghiego z 2024 r. uznano, że rosnąca moc obliczeniowa w UE jest kluczowym elementem dojrzałej gospodarki opartej na danych i leży u podstaw wielu dotychczasowych i nowych zastosowań cyfrowych – w szczególności rozwoju sztucznej inteligencji. W tym kontekście unijny akt w sprawie rozwoju chmury i AI jest jedną z głównych strategii cyfrowych nakreślonych w Kompasie konkurencyjności dla UE na 2025 r. i wymienionych – obok jednolitej ogólnounijnej polityki w zakresie chmury na potrzeby administracji publicznej i zamówień publicznych – w piśmie określającym zadania skierowanym do wiceprzewodniczącej wykonawczej Henny Virkkunen. Inicjatywa ta jest częścią działań przewidzianych w planie działania na rzecz kontynentu sztucznej inteligencji.
Trenowanie, dostrajanie i eksploatowanie modeli sztucznej inteligencji wymaga ogromnych zasobów obliczeniowych. Trenowania wymaga dużej scentralizowanej mocy obliczeniowej, natomiast bardziej zdecentralizowane przetwarzanie w chmurze i przetwarzanie brzegowe są kluczowymi czynnikami umożliwiającymi operacje dostrajające na mniejszą skalę i generowanie odpowiedzi przez model. Ośrodki przetwarzania danych odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o zapewnienie hostingu niezbędnych urządzeń i sprzętu oraz ich obsługę. UE pozostaje obecnie w tyle za Stanami Zjednoczonymi i Chinami pod względem dostępnej mocy obliczeniowej ośrodków przetwarzania danych. Inicjatywa ta ma na celu zaradzenie obecnym niekorzystnym warunkom utrudniającym sektorowi prywatnemu likwidację luki dotyczącej mocy obliczeniowej poprzez przyznanie pierwszeństwa wysoce zrównoważonym rozwiązaniom.
W ramach inicjatywy „Kontynent sztucznej inteligencji” UE rozpoczyna prace nad nowym aktem mającym na celu wyeliminowanie unijnej luki w zakresie zdolności infrastruktury chmury i AI poprzez:
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14628-Kontynent-sztucznej-inteligencji-nowy-akt-w-sprawie-rozwoju-chmury-i-AI_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny skutków.
Kwestionariusz jest dostępny dla organizacji i przedsiębiorstw zarejestrowanych w unijnym rejestrze służącym przejrzystości pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14628-Kontynent-sztucznej-inteligencji-nowy-akt-w-sprawie-rozwoju-chmury-i-AI/public-consultation_pl
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy