09
lipiec
Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego świadczonego przez urzędy pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy.
Projektowane rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 98 ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz. U. poz. 620), nakładającego na ministra właściwego do spraw pracy obowiązek określenia szczegółowych warunków realizacji i sposobów świadczenia pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, a w części dotyczącej pośrednictwa pracy w ramach sieci EURES także przez Ochotnicze Hufce Pracy,
zwane dalej „OHP”, a także zawartości oferty pracy zgłaszanych do bazy ofert pracy, zwanej dalej „ePracą”, w ramach pośrednictwa pracy oraz minimalną liczbę pracowników realizujących w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy, w tym pośrednictwo pracy w ramach sieci EURES i minimalną liczbę pracowników realizujących w OHP, pośrednictwo pracy w ramach sieci EURES.
Projektowane rozporządzenie zastąpi, w części dotyczącej pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego, obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji oraz trybu i sposobów prowadzenia usług rynku pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 667).
Projektowane rozporządzenie reguluje kwestie realizowania pośrednictwa pracy przez publiczne służby zatrudnienia skierowanego do osób poszukujących zatrudnienia. Wprowadza przepisy, które ułatwią aktywizowację osób biernych zawodowo. Upraszcza, automatyzuje i unowocześnia obsługę pracodawców i osób szukających pracy w zakresie pośrednictwa pracy oraz poradnictwa zawodowego.
Projektowane rozporządzenie uwzględnia zasady dotyczące realizacji pośrednictwa pracy, w tym pośrednictwa pracy w ramach sieci EURES oraz poradnictwa zawodowego określone w ustawie o rynku pracy i służbach zatrudnienia oraz rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/589 z dnia 13 kwietnia 2016 r. w sprawie europejskiej sieci służb zatrudnienia (EURES), dostępu pracowników do usług w zakresie mobilności i dalszej integracji rynków pracy oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 492/2011 i (UE) nr 1296/2013, zwanym „unijnym rozporządzeniem EURES”.
W przepisach ogólnych projekt rozporządzenia określa szczegółowe warunki i sposób świadczenia pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego, warunki w jakich pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe powinno być świadczone, niezbędne wyposażenie stanowisk pracy, konieczność wykorzystania stron internetowych i systemów
teleinformatycznych i dokumentowania prowadzonych działań.
Ważną zmianą wprowadzoną projektowanym rozporządzeniem jest umożliwienie osobom zarejestrowanym i niezarejestrowanym, oraz pracodawcom dostępu do sprzętu umożliwiającego korzystanie z informacji dotyczących pomocy udzielanej w ramach pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego oraz dostępnych ofert pracy.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia
Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.
Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12399555
Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w wersji elektronicznej (edytowalnej), w terminie do 31 lipca 2025 roku na adres kuydowicz@pracodawcy.pl.
Najnowsze wpisy