20
grudzień
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (zrównoważone produkty) – na podstawie analizy zmienionego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1781 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia ram ustalania wymogów ekoprojektu w odniesieniu do zrównoważonych produktów oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1542 z dnia 12 lipca 2023 r. w sprawie baterii i zużytych baterii .
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 10 grudnia 2024 r.
W kontekście rozporządzenia w sprawie ekoprojektu dla zrównoważonych produktów wprowadzono cyfrowy paszport produktu jako narzędzie zapewniające łatwy dostęp do cyfrowych informacji na temat zrównoważonego charakteru i obiegu zamkniętego produktów oraz zgodności produktów z wymogami prawnymi.
Rozporządzeniem tym ustanowiono ramy mające na celu poprawę zrównoważenia środowiskowego produktów oraz zapewnienie ich swobodnego przepływu na jednolitym rynku poprzez określenie wymogów ekoprojektu, które produkty muszą spełniać, aby mogły być wprowadzane do obrotu lub oddawane do użytku.
Cyfrowy paszport produktu posłuży do elektronicznego rejestrowania i przetwarzania informacji dotyczących produktu oraz do ich udostępniania przedsiębiorstwom w łańcuchu dostaw, organom i konsumentom, w tym informacji na temat zrównoważoności i obiegu zamkniętego produktu. Informacje te przyczynią się do lepszego zrozumienia i monitorowania łańcuchów dostaw oraz umożliwią konsumentom dokonywanie świadomych wyborów w oparciu o kryteria zrównoważoności. Cyfrowe paszporty produktu będą stopniowo wprowadzane dla poszczególnych grup produktów wprowadzanych na rynek UE, na podstawie mających zastosowanie przepisów sektorowych.
Od 18 lutego 2027 r. cyfrowe paszporty produktu staną się obowiązkowe w przypadku określonych rodzajów baterii. W ramach przygotowań dotyczących tej pierwszej grupy produktów Komisja pracuje nad aktem delegowanym określającym wymogi dla dostawców usług w zakresie cyfrowych paszportów produktów. Dostawcy ci1 będą przechowywać i przetwarzać dane zawarte w cyfrowym paszporcie produktu w imieniu tych odpowiedzialnych podmiotów gospodarczych, które zdecyduj , że nie będą
same świadczyć tych usług. W przypadku odpowiedzialnych podmiotów gospodarczych, które zdecydują, że będą same świadczyć odpowiednie usługi, dostawcy usług w zakresie cyfrowych paszportów produktów będą przechowywać obowiązkową kopię zapasową cyfrowego paszportu produktu. Komisja przeprowadzi ocenę skutków, aby ocenić możliwe warianty przedmiotowych wymogów, ich ewentualne skutki oraz wykonalność wprowadzenia systemu certyfikacji mającego zapewnić spełnianie wymogów.
Komisja zamierza przyjąć akt delegowany ustanawiający przepisy dotyczące funkcjonowania dostawców usług w zakresie cyfrowych paszportów produktów, co stanowi istotny element szerszego zarządzania cyfrowym paszportem produktu.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14382-Cyfrowy-paszport-produktu-przepisy-dotyczace-us%C5%82ugodawcow_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl.
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny skutków.
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy
20
grudzień
18
grudzień