20
styczeń
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa dot. energii w UE (efektywność energetyczna) – na podstawie analizy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1791 z dnia 13 września 2023 r. w sprawie efektywności energetycznej oraz oceny skutków dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej .
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 26 luty 2024 r.
Efektywność energetyczna ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia pełnej dekarbonizacji UE do 2050 r., przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencyjności gospodarki europejskiej oraz obecnego i przyszłego bezpieczeństwa energetycznego i przystępności cenowej.
Niedawno opublikowana dyrektywa (UE) 2023/1791 w sprawie efektywności energetycznej (wersja przekształcona) stanowi podstawę polityki europejskiej i określa zasady i obowiązki, dzięki którym możliwe będzie osiągnięcie ambitnych celów UE w zakresie efektywności energetycznej. W celu uruchomienia finansowania na niezbędną skalę art. 30 dyrektywy wymaga, by państwa członkowskie ułatwiały tworzenie instrumentów finansowych przeznaczonych na inwestycje w efektywność energetyczną. Ponadto Komisja oceni obecny stan wsparcia w formie finansowania publicznego oraz zdolność państw członkowskich do zwiększenia wykorzystania prywatnych inwestycji w efektywność energetyczną.
Komisja oceni również, czy potrzebny jest mechanizm efektywności energetycznej na szczeblu UE. W tym celu Komisja przedstawi do 30 marca 2024 r. Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z wyniku przeglądu, któremu w razie potrzeby będzie towarzyszył wniosek ustawodawczy.
W 2021 r. w ocenie skutków dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej wskazano, że efektywność energetyczna jest jednym z najbardziej niedoinwestowanych obszarów w Europie, oraz oszacowano, że kwota dodatkowych inwestycji potrzebnych do 2030 r. aby osiągnąć cele w zakresie efektywności energetycznej, wynosi 165 mld euro rocznie. Biorąc pod uwagę ambitniejsze cele uzgodnione w ramach dyrektywy (UE) 2023/1791, kwota ta musiałaby zostać skorygowana w górę. Samo finansowanie publiczne nie wystarczy, aby zaspokoić potrzeby inwestycyjne, a większość środków finansowych będzie musiała pochodzić ze źródeł prywatnych. W tym kontekście ramy finansowania UE mają zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia celów i zadań UE w zakresie efektywności energetycznej. Ramy te będą musiały zapewnić wystarczającą ilość środków publicznych, bardzo efektywne wykorzystanie tych środków oraz dużą zdolność w zakresie pozyskiwania inwestycji prywatnych, rozwoju rynku finansowania i stymulowania popytu.
Aby zmobilizować wystarczające środki finansowe w celu zmaksymalizowania efektywności energetycznej w UE, w przekształconej dyrektywie w sprawie efektywności energetycznej wzywa się Komisję do oceny stanu finansowania publicznego i zdolności państw UE do zwiększenia udziału prywatnych inwestycji w efektywność energetyczną.
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13824-Assessment-of-the-energy-efficiency-public-funding-support-at-Union-and-national-level_pl
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy
20
styczeń
20
styczeń