20
styczeń
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa energetycznego w UE (efektywność energetyczna) – na podstawie analizy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/573 z dnia 7 lutego 2024 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 31 sierpnia 2024 r.
Ekoprojekt ułatwia realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu oraz tworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym i usuwanie barier dla jednolitego unijnego rynku w odniesieniu do produktów związanych z energią. Wdrożenie tej koncepcji pomogło zmniejszyć rachunki konsumentów za energię i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw w UE dzięki ograniczeniu zużycia energii pierwotnej i zmniejszeniu importu energii. Ekoprojekt przyczynił się również do obniżenia emisji gazów cieplarnianych, a tym samym do złagodzenia skutków zmiany klimatu, w sposób racjonalny pod względem kosztów, ponieważ koszty energii, których udało się uniknąć, przewyższają niezbędne inwestycje.
Istniejące środki muszą być poddawane regularnym przeglądom, aby zapewnić ich adekwatność, wydajność i skuteczność w świetle zmian technologicznych i rynkowych. Plan prac Komisji dotyczący ekoprojektu i etykietowania energetycznego na lata 2022–20242 uwzględnia przegląd środków dotyczących ekoprojektu i etykietowania energetycznego produktów do ogrzewania powietrznego, produktów chłodzących, wysokotemperaturowych przemysłowych agregatów chłodniczych i klimakonwektorów wentylatorowych. W planie podkreślono również, że ekoprojekt i etykietowanie energetyczne powinny w większym stopniu przyczyniać się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. Na przykład poprzez bardziej systematyczne rozwiązywanie kwestii związanych z efektywnością materiałową, takich jak trwałość, możliwość naprawy i recyklingu.
W 2016 r. za pomocą środka dotyczącego ekoprojektu dla produktów do ogrzewania powietrznego, produktów chłodzących, wysokotemperaturowych agregatów chłodniczych i klimakonwektorów wentylatorowych ustanowiono minimalne wymogi w zakresie efektywności energetycznej, które weszły w życie w 2018 r. i 2021 r. UE dokonuje obecnie przeglądu środka dotyczącego ekoprojektu w świetle postępu technologicznego i celów gospodarki o obiegu zamkniętym.
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy
20
styczeń
20
styczeń