Europejska Przestrzeń Badawcza – podsumowanie czterech lat nowej EPB: sukcesy, doświadczenia i perspektywy na przyszłość

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (badania i innowacje) – na podstawie analizy Komunikatu KE Nowa europejska przestrzeń badawcza na rzecz badań naukowych i innowacji na podstawie art. 179 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do utworzenia europejskiej przestrzeni badawczej.

Ostateczny termin na przesłanie opinii to 30 września 2024 r. Badania naukowe i innowacje odgrywają kluczową rolę we wspieraniu UE w stawianiu czoła pilnym wyzwaniom społecznym i gospodarczym, przed którymi stoi. Wyzwania te obejmują konieczność przeprowadzenia dwojakiej transformacji – ekologicznej i cyfrowej, a jednocześnie zapewnienie poprawy zdrowia publicznego i dobrobytu obywateli UE oraz budowanie bardziej konkurencyjnej i odpornej gospodarki. Europejska przestrzeń badawcza (EPB), którą zainicjowano w 2000 r. i której założenia zmodernizowano w 2020 r. w komunikacie w sprawie EPB, zapewnia ramy na potrzeby wspólnego określania priorytetów i koordynowania polityki w zakresie badań naukowych i innowacji. Promuje ona swobodny przepływ wiedzy w UE, w tym naukowców, danych i technologii. Aby EPB mogła zmierzać we właściwym kierunku, ważne jest, by ocenić dotychczasowe postępy, a jednocześnie określić pozostałe wyzwania i luki, którymi należy się zająć przy tworzeniu nowej EPB oraz współtworzeniu i wdrażaniu agend oraz programów polityki w zakresie badań naukowych.
We wrześniu 2020 r. Komisja przyjęła komunikat zatytułowany „Nowa europejska przestrzeń badawcza na rzecz badań naukowych i innowacji”, w którym opisano nową wizję silniejszej europejskiej przestrzeni badawczej (EPB) opartej na czterech priorytetach:
  • nadawaniu priorytetu inwestycjom i reformom,
  • zwiększeniu dostępu do warunków sprzyjających osiąganiu doskonałości,
  • wdrażaniu wyników badań naukowych i innowacji w gospodarce,
  • pogłębieniu EPB.
Po upływie czterech lat Komisja zamierza opublikować nowy komunikat zawierający analizę postępów osiągniętych w tych obszarach i określający pozostałe wyzwania.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE:
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14384-Europejska-Przestrzen-Badawcza-podsumowanie-czterech-lat-nowej-EPB-sukcesy-doswiadczenia-i-perspektywy-na-przysz%C5%82osc_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl.
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag.
Źródło: Komisja Europejska