Instrument „Łącząc Europę” na lata 2021–2027 – ocena śródokresowa

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa funduszy strukturalnych w UE (infrastruktura w sektorach transportu, energii i telekomunikacji) – na podstawie analizy zmienionego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1316/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiające instrument „Łącząc Europę oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1153 z dnia 7 lipca 2021 r. ustanawiające instrument „Łącząc Europę” i uchylające rozporządzenia (UE) nr 1316/2013 w kontekście dokumentu Wspólny komunikat do Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 listopada 2022 r. pt. „Plan działania na rzecz mobilności wojskowej 2.0” (JOIN(2022) 48 final).

Ostateczny termin na przesłanie opinii to 24 września 2024 r.

Instrument „Łącząc Europę” (CEF2) na lata 2021–2027 utworzono w celu budowy, rozwoju, modernizacji i ukończenia transeuropejskich sieci w sektorach transportu, energii i technologii cyfrowych. Stanowi on kontynuację instrumentu „Łącząc Europę” (CEF1) na lata 2014–2020 realizowanego w okresie obowiązywania poprzednich wieloletnich ram finansowych (WRF). Niezakłócona łączność transgraniczna jest warunkiem niezbędnym do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Sprzyja ona spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej oraz przyczynia się do realizacji długoterminowych zobowiązań UE w zakresie obniżenia emisyjności w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Budżet na wdrożenie CEF2 wynosi 33,7 mld EUR.

W sektorze transportu w ramach CEF2 wsparciem obejmuje się projekty infrastrukturalne będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, których celem jest ukończenie transeuropejskiej sieci transportowej (poprawa łączności transgranicznej poprzez usunięcie wąskich gardeł i tworzenie brakujących połączeń) oraz jej modernizacja (np. projekty mające na celu rozwój infrastruktury paliw alternatywnych lub poprawę cyfryzacji, interoperacyjności i bezpieczeństwa ruchu drogowego). Instrument ma również przyczynić się do realizacji Planu działania na rzecz mobilności wojskowej 2.0 poprzez dostosowanie transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) do wymogów podwójnego zastosowania do celów cywilnych i wojskowych. W ramach instrumentu „Łącząc Europę” w sektorze transportu wspiera się również inicjatywę dotyczącą korytarzy solidarnościowych, która tworzy alternatywne trasy transportowe do Ukrainy i Republiki Mołdawii w odpowiedzi na rosyjską wojnę napastniczą. W ten sposób CEF2 przyczynia się do zwiększenia odporności infrastruktury transportowej, w tym przystosowania się do zmiany klimatu. Na instrument „Łącząc Europę” w sektorze transportu przeznaczono budżet w wysokości 25,8 mld EUR. Dla państw kwalifikujących się do objęcia wsparciem z Funduszu Spójności przewidziano środki w łącznej
wysokości 11,3 mld EUR, a na projekty mobilności wojskowej podwójnego zastosowania przeznaczono środki w wysokości 1,7 mld EUR.

W sektorze energii CEF2 przyczynia się do realizacji projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, które zwiększają rolę transgranicznej infrastruktury energetycznej jako katalizatora transformacji w kierunku neutralności klimatycznej, integracji europejskich rynków energii i interoperacyjności sieci. W ramach CEF2 wspiera się również realizację nowej kategorii projektów: projektów transgranicznych w dziedzinie energii odnawialnej, które w szczególności przyczyniają się do osiągnięcia celów w zakresie energii ze źródeł odnawialnych do 2030 r. w sposób racjonalny pod względem kosztów i stanowią integralną część ram umożliwiających współpracę w zakresie odnawialnych źródeł energii. Budżet przeznaczony na instrument „Łącząc Europę” w sektorze energii wynosi 5,89 mld EUR.

W sektorze technologii cyfrowych CEF2 koncentruje się na projektach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, których celem jest zapewnienie nieprzerwanego zasięgu sieci 5G wzdłuż głównych szlaków transportowych; wdrażanie nowych sieci szkieletowych lub znacząca modernizacja istniejących sieci szkieletowych oraz wdrażanie i zapewnianie dostępu do sieci o bardzo dużej przepustowości, w tym systemów 5G. Budżet przeznaczony na instrument „Łącząc Europę” w sektorze technologii cyfrowych wynosi 2,07 mld EUR.

Inicjatywa ta pozwoli zmierzyć postępy w osiąganiu celów programu i ocenić, czy przepisy funkcjonują zgodnie z założeniami.

Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE:
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14238-Instrument-%C5%81aczac-Europe-na-lata-2021-2027-ocena-srodokresowa_pl
 
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl.
 

W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny.

Źródło: Komisja Europejska