20
styczeń
Szanowni Państwo Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia oraz szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej w ramach programów w obszarze innowacyjności gospodarki (numer z wykazu 27).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12388800/katalog/13077364#13077364
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 9 września 2024 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w formie tabeli uwag przesyłanej w załączeniu, w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Celem projektowanej regulacji jest zapewnienie podstawy prawnej do udzielania pomocy publicznej przez ministra właściwego do spraw gospodarki poprzez dostosowanie przepisów rozporządzenia do nowelizacji rozporządzenia nr 651/2014 i do nowego rozporządzenia nr 2023/2831. Wprowadzone zmiany są przede wszystkim odzwierciedleniem zmian ujętych w nowelizacji rozporządzenia nr 651/2014 i do nowego rozporządzenia nr 2023/2831.
W związku ze zmianami rozporządzenia nr 651/2014, projektowane rozporządzenie wymaga nowelizacji w szczególności zakresie:
1) dostosowania definicji i pojęć;
2) przepisów, które dotyczą poszczególnych rodzajów pomocy.
Dodatkowo proponowane modyfikacje rozporządzenia zmienianego dotyczą przeznaczenia i warunków udzielania pomocy finansowej:
1) stanowiącej pomoc de minimis, do której mają zastosowanie przepisy rozporządzenia nr 2023/2831– zmodyfikowany został katalog kosztów pomocy de minimis;
2) niestanowiącej pomocy publicznej, która będzie udzielana pod warunkiem, że nie będzie spełniać jednej lub więcej przesłanek wystąpienia pomocy publicznej, o których mowa w art. 107 ust. 1 Traktatu, tj.:
a) pomoc finansowa jest udzielana przez państwo lub ze środków państwowych,
b) przedsiębiorca uzyskuje przysporzenie na warunkach korzystniejszych od oferowanych na rynku,
c) pomoc finansowa ma charakter selektywny i przez to uprzywilejowuje na rynku określonego przedsiębiorcę lub określoną grupę przedsiębiorców, lub produkcję określonych towarów,
d) pomoc finansowa grozi zakłóceniem lub zakłóca konkurencję oraz wpływa na wymianę handlową między państwami członkowskimi Unii Europejskiej
– zmodyfikowany został katalog kosztów przedmiotowej pomocy.
Z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy
20
styczeń
20
styczeń