Projekt rozporządzenia MKiŚ w sprawie stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań. Projekt rozporządzenia w sprawie stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1658 i 1852) do określenia przez ministra właściwego do spraw klimatu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki w drodze rozporządzenia, szczegółowych stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań, według których przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu produkty w opakowaniach są obowiązani obliczyć należną opłatę produktową w przypadku nieuzyskania wymaganych poziomów zawartości materiałów z recyklingu, selektywnego zbierania oraz recyklingu określonych w ustawie. W nowym rozporządzeniu, poza uwzględnieniem dotychczasowych stawek opłat produktowych, wprowadzono następujące rozwiązania:

  • określono stawki opłaty produktowej dla opakowań środków niebezpiecznych,
  • określono stawki opłaty produktowej dla opakowań wobec których należy zapewnić określony udział wagowy tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu,
  • określono stawki opłaty produktowej z tytułu obowiązku osiągnięcia poziomów selektywnego zbierania w ramach systemu kaucyjnego.
Istotą problemu jest obowiązek uiszczania opłat produktowych przez wprowadzających produkty w opakowaniach, którzy nie zapewnili wymaganych poziomów zawartości materiałów z recyklingu, selektywnego zbierania oraz recyklingu określonych w ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1658 i 1852), zmienioną ustawą:
  • z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2151), którą określono potrzebę uiszczania opłaty produktowej dla opakowań środków niebezpiecznych,
  • z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 877) w której wskazano potrzebę określenia stawek opłaty produktowej dla opakowań objętych obowiązkiem wskazanych w art. 14a ust. 1, czyli butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów, włącznie z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych wobec których należy zapewnić określony udział wagowy tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu,
  • z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1852), w której wskazano potrzebę określenia stawek opłaty produktowej dla opakowań z tytułu obowiązku określonego w art. 21a ust. 1 i 2: butelkach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów; butelkach szklanych wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra, a także puszkach aluminiowych o pojemności do jednego litra będą zobowiązani do uzyskania określonych poziomów selektywnego zbierania odpowiednio odpadów opakowaniowych oraz opakowań w ramach systemu kaucyjnego.
W przypadku rodzajów opakowań wymienionych w pozostałych pozycjach załącznika, stawki pozostawiono na dotychczasowym poziomie, tj. wskazanym w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2014 r. w sprawie stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań (Dz. U. poz. 1972). Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu. Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12378103 Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w formie elektronicznej (edytowalnej) w terminie do 2 listopada 2023 r. na adres szkop@pracodawcy.pl. Uwagi należy wnieść przy użyciu załączonej tabeli.