Projekt rozporządzenia MRiT zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego został opracowany na podstawie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 34 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682, z późn. zm.). Projekt zmian przepisów rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1679) ma na celu rozwianie wątpliwości interpretacyjnych w zakresie sposobu wyznaczania powierzchni całkowitej budynku (w zakresie zaliczania balkonów, loggii i tarasów do powierzchni całkowitej budynku), jak również dostosowanie przepisów do obecnie procedowanego rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (poz. 100 w wykazie prac legislacyjnych Ministra Rozwoju i Technologii) w zakresie związanym z akustyką lokali mieszkalnych. Projekt nowelizacji wprowadza bowiem obowiązek wykonywania analizy w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych mających na celu spełnienie wymagań akustycznych, która będzie jednym z elementów projektu technicznego. Planowanymi zmianami merytorycznymi w stosunku do regulacji zawartych w obowiązującym rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, będą:

  1. ujednolicenie i doprecyzowanie sposobu wyznaczania powierzchni zabudowy budynku;
  2. wprowadzenie precyzyjnej regulacji w zakresie wyznaczania powierzchni całkowitej budynku;
  3. nałożenie obowiązku umieszczenia w projekcie technicznym analizy w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych mających na celu spełnienie wymagań akustycznych.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu. Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12374152 Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w formie elektronicznej (edytowalnej) w terminie do 10 lipca 2023 roku na adres szkop@pracodawcy.pl. Uwagi należy wnieść przy pomocy załączonej tabeli.