Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
Nowelizacja niniejszego rozporządzenia związana jest z koniecznością transpozycji do krajowego porządku prawnego następujących dyrektyw delegowanych Komisji (UE):
- dyrektywy delegowanej Komisji (UE) 2023/1437 z dnia 4 maja 2023 r. zmieniającej, w celu dostosowania do postępu naukowo-technicznego, załącznik IV do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/65/UE w odniesieniu do wyłączenia dotyczącego rtęci w przetwornikach ciśnienia topnienia do reometrów kapilarnych w określonych warunkach ( Urz. UE L 176 z 11.07.2023, str. 14);
- dyrektywy delegowanej Komisji (UE) 2023/1526 z dnia 16 maja 2023 r. zmieniającej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/65/UE w odniesieniu do wyłączenia dotyczącego ołowiu jako stabilizatora termicznego w polichlorku winylu stosowanym jako materiał podstawowy w czujnikach stosowanychw wyrobach medycznych do diagnostyki in vitro (Dz. Urz. UE L 185 z 24.07.2023, str. 26).
Przedmiotem projektowanych przepisów, wynikających z postanowień dyrektywy delegowanej Komisji (UE) 2023/1437 jest wyłączenie w odniesieniu do rtęci – wymienionej w załączniku II do dyrektywy RoHS II” – wykorzystywanej w technologii produkcji przetworników ciśnienia topnienia do reometrów kapilarnych w określonych warunkach, tj. w temperaturach powyżej 300 °C i ciśnieniach powyżej 1 000 barów.
Stosowany przetwornik ciśnienia, wbudowany w reometry kapilarne, składa się z elementów elektrycznych i stanowi elektryczne urządzenie pomiarowe objęte zakresem dyrektywy RoHS II. Reometry kapilarne, których dotyczy wnioskowane wyłączenie, należą do kategorii 9 („przyrządy do nadzoru i sterowania”) wymienionej w załączniku I do dyrektywy RoHS II.
Zgodnie z art. 5 ust. 2 akapit pierwszy dyrektywy RoHS II, dyrektywą delegowaną Komisji (UE) 2023/1437 Komisja przyznała wyłączenie dotyczące stosowania rtęci od dnia 31 stycznia 2024 r., uwzględniając objęte nim zastosowania wprowadzając zmiany (dodanie pozycji 49) w załączniku IV do dyrektywy RoHS II w odniesieniu do sprzętu elektrycznego i elektronicznego kategorii 9.
W ocenie złożonego wniosku o przyznanie wyłączenia, stwierdzono, iż zastąpienie rtęci w przetwornikach ciśnienia topnienia do reometrów kapilarnych w temperaturach powyżej 300 °C i ciśnieniach powyżej 1 000 barów jest obecnie naukowo i technicznie niemożliwe. Ocena obejmowała konsultacje z zainteresowanymi stronami określone w art. 5 ust. 7 dyrektywy RoHS II.
Przepisy krajowe umożliwią produkcję, wprowadzanie do obrotu przetworników ciśnienia topnienia do reometrów kapilarnych, opartych na rtęci.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności
Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.
Link do informacji szczegółowych:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12379605
Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w formie elektronicznej (edytowalnej)
w terminie do 14 grudnia 2023 r. na adres
szkop@pracodawcy.pl.