Projekt ustawy o zmianie ustawy o Policji, ustawy – Prawo oświatowe oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt ustawy o zmianie ustawy o Policji, ustawy – Prawo oświatowe oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Zaproponowane rozwiązania mają charakter systemowy i ukierunkowane są na kilka obszarów odnoszących się zarówno bezpośrednio do postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego w stosunku do kandydatów do służby w Policji, jak również uczniów szkół ponadpodstawowych będących potencjalnymi kandydatami do podjęcia służby w ww. formacji mundurowej. Przyjęcie kompleksowych rozwiązań dla tworzenia w szkołach ponadpodstawowych oddziałów o profilu mundurowym i absolwentów tych szkół oraz byłych funkcjonariuszy Policji, posiadających odpowiednie kompetencje, kwalifikacje i doświadczenie, mają przyczynić się do zwiększenia potencjalnej liczby kandydatów do służby poprzez stworzenie dla nich odrębnej ścieżki postępowania kwalifikacyjnego.

Projekt wprowadza prawne rozwiązania w zakresie utworzenia oddziałów o profilu mundurowym w szkołach ponadpodstawowych wzorowanych są na obowiązujących już rozwiązaniach, jakie zostały wprowadzone w przedmiocie tworzenia oddziałów przygotowania wojskowego. Wskazać bowiem należy, iż na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. poz. 1681 i 2248) zostały wprowadzone do ustawy – Prawo oświatowe przepisy umożliwiające prowadzenie w szkołach ponadpodstawowych oddziałów przygotowania wojskowego, w których są prowadzone zajęcia z zakresu edukacji wojskowej, zorganizowane zgodnie z wymogami określonymi w drodze rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego (Dz. U. poz. 977), wydanego na podstawie art. 18 ust. 6 ustawy – Prawo oświatowe.

Projektowane rozwiązania mają umożliwić zarządzanie i prowadzenie odrębnego postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby w Policji przed upływem 3 lat od ukończenia oddziału o profilu mundurowym (liceum ogólnokształcącego, technikum lub branżowej szkoły II stopnia), dla którego został określony odpowiedni program szkolenia.

Projekt zakłada nowelizację przepisów ustawy – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900, z późn. zm.), adekwatnie do rozwiązań przyjętych w zakresie odnoszącym się do oddziałów przygotowania wojskowego poprzez: stworzenie możliwości zakładania w szkołach ponadpodstawowych oddziałów o profilu mundurowym oraz wprowadzenie w drodze upoważnienia dla ministra właściwego do spraw wewnętrznych możliwości określenia programu szkolenia realizowanego w oddziale o profilu mundurowym, organizacji i formy zajęć realizowanych w ramach programu szkolenia, liczebności oddziału oraz warunków realizacji zajęć praktycznych, a także możliwości realizacji części zajęć praktycznych przez instruktorów lub policjantów w celu nabycia przez uczniów praktycznych umiejętności niezbędnych do pełnienia służby w Policji.

Ponadto zakłada się zmiany w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych, poprzez umożliwienie ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych określenia w drodze rozporządzenia zakresu wsparcia Komendanta Głównego Policji dla organu prowadzącego oddział o profilu mundurowym, uwzględniając program szkolenia, organizację i formy zajęć realizowanych w ramach tego szkolenia oraz warunki realizacji zajęć praktycznych.

Szczegóły dotyczące proponowanych zmian w prawnych zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.

Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12383504

Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 2 kwietnia 2024 r. na adres: szkop@pracodawcy.pl.