Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
Projektowane rozporządzenie jest wydawane na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1990, z późn. zm.). W projektowanym rozporządzeniu przewiduje się:
- Uchylenie przepisu czasowo ograniczającego możliwość wykazywania w ewidencji gruntów i budynków granicy działek ewidencyjnych stanowiących cieki naturalne, jeziora oraz inne naturalne zbiorniki wodne, które nie są objęte decyzją na ustalenie linii brzegu oraz brak jest w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym materiałów pozwalających na odtworzenie przebiegu granicy, na podstawie wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych, przy wykonywaniu których identyfikacji przebiegu tych granic dokonano zgodnie z przepisami art. 220 ust. 1–4 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. Projektowana zmiana ma na celu wyeliminowanie stanu niepewności co do przebiegu granic jaki mógłby powstać do czasu ustalenia takich granic na ww. zasadach.
- Precyzyjne określenie zawartości wypisów, wyrysów i wykazów z ewidencji gruntów i budynków przy uwzględnieniu funkcjonalności tych dokumentów w ramach postępowań administracyjnych, sądowych i czynności cywilno-prawnych.
- Zmiany zasad grupowania budynków w jednostki rejestrowe. Proste zasady gromadzenia i grupowania danych w ewidencji gruntów i budynków przełożą się w konsekwencji na uproszczenie wydawania wypisów z tej ewidencji.
- Wprowadzenie adresu do korespondencji (jeżeli jest znany) jako dodatkowego adresu właściciela (obok obecnie ujawnianego adresu zameldowania na pobyt stały).
- Modyfikację istniejącego zakresu usługi sieciowej dotyczącej udostępniania danych ewidencji gruntów i budynków (usuniecie nr księgi wieczystej) i wprowadzenia osobnej usługi sieciowej dedykowanej udostępnianiu danych wyłącznie na potrzeby Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach.
- Inne zmiany redakcyjne, doprecyzowujące i dostosowujące.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne
Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu. Link do informacji szczegółowych:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12367255
Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w formie elektronicznej (edytowalnej)
w terminie do 21 grudnia 2022 roku na adres
szkop@pracodawcy.pl.