Projekt rozporządzenia MEiN w sprawie ramowych statutów: publicznej placówki kształcenia ustawicznego, publicznego centrum kształcenia zawodowego i publicznego branżowego centrum umiejętności

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie ramowych statutów: publicznej placówki kształcenia ustawicznego, publicznego centrum kształcenia zawodowego i publicznego branżowego centrum umiejętności.

Projektowane rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 112 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 i …), zgodnie z którym minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia, ramowe statuty placówek publicznych, o których mowa w art. 2 pkt 3, 4, 6–8 i 10 ustawy, uwzględniając w szczególności ogólne zasady organizacji placówki, a także zakresy spraw, które powinny być ustalone w statucie placówki. Projektowane rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego w zakresie określenia ramowego statutu publicznej placówki kształcenia ustawicznego, ramowego statutu publicznego centrum kształcenia zawodowego i ramowego statutu publicznego branżowego centrum umiejętności.

Projektowane rozporządzenie, w stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. w sprawie ramowych statutów: publicznej placówki kształcenia ustawicznego oraz publicznego centrum kształcenia zawodowego (Dz. U. poz. 320), przewiduje zmiany polegające na określeniu ramowego statutu publicznego BCU (załącznik nr 3 do projektowanego rozporządzenia). Ponieważ BCU będzie miało status placówki systemu oświaty na równi z innymi placówkami określonymi w art. 2 pkt 4 ustawy, w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2023 r., większość regulacji dotyczących obecnie ujętych w tym przepisie placówek (tj. placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego) będzie miała zastosowanie do BCU.

Biorąc powyższe pod uwagę, przy określaniu w załączniku nr 3 do projektowanego rozporządzenia ramowego statutu publicznego BCU powtórzono, co do zasady, regulacje przewidziane w dotychczas określonych ramowym statucie publicznej placówki kształcenia ustawicznego i ramowym statucie publicznego centrum kształcenia zawodowego (załącznik nr 1 i 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. w sprawie ramowych statutów: publicznej placówki kształcenia ustawicznego oraz publicznego centrum kształcenia zawodowego).

W zakresie odmiennych, właściwych dla BCU elementów statutu określono, że:

  1. nazwa BCU będzie zawierała dodatkowo nazwę dziedziny zawodowej określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 46c ust. 1 ustawy, w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 28 lipca 2023 r., w zakresie której BCU będzie prowadziło działalność;
  2. statut publicznego BCU będzie określał wskazanie organizacji branżowej właściwej dla danej dziedziny zawodowej, z którą organ prowadzący BCU zawarł porozumienie, o którym mowa w art. 8 ust. 3a ustawy, w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. – w przypadku gdy organem prowadzącym nie będzie organizacja branżowa, o której mowa w art. 8 ust. 3d ustawy, w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 28 lipca 2023 r.;
  3. cele i zadania wynikające z przepisów prawa oraz sposób wykonywania tych zadań będą określane w statucie BCU z uwzględnieniem w szczególności:

a)    sposobu i formy wspierania działalności BCU przez organizację branżową właściwą dla dziedziny zawodowej, w zakresie której BCU będzie prowadziło działalność – w przypadku gdy organem prowadzącym BCU nie będzie organizacja branżowa, o której mowa w art. 8 ust. 3d ustawy, w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 28 lipca 2023 r.,

b) działań integrujących szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, placówki kształcenia ustawicznego, centra kształcenia zawodowego, uczelnie, a także podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 1a ustawy, które prowadzą działalność w zakresie dziedziny zawodowej spójnej z dziedziną zawodową, w zakresie której BCU będzie prowadziło działalność.

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe

Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.

Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12375701

Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w formie elektronicznej (edytowalnej) w terminie do 13 września 2023 roku na adres szkop@pracodawcy.pl.