Projekt rozporządzenia MSiT zmieniającego rozporządzenie w sprawie przekazywania środków z FRKF

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki zmieniającego rozporządzenie w sprawie przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Celem projektowanej regulacji jest zmiana przepisów rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 12 sierpnia 2019 roku w sprawie przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (Dz. U. 2019 poz. 1638 oraz z 2023 r. poz. 538). Potrzeba zmian rozporządzenia wynika z konieczności wprowadzenia nowego narzędzia, które dawałoby możliwość dysponentowi środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej do współpracy z samorządami przy kreowaniu polityki rozwoju infrastruktury sportowej. Wprowadzenie proponowanych przepisów ma na celu zwiększenie efektywności oraz dostosowanie polityki wsparcia infrastruktury sportowej do realnych potrzeb lokalnych społeczności. Decentralizacja oraz oddanie części decyzyjności na wojewódzki szczebel samorządowy stanowią kluczowe elementy tych zmian.

W projektowanych przepisach uwzględniono kryteria podziału środków Funduszu pomiędzy poszczególne województwa, z uwagi na liczbę ludności oraz inne wskaźniki istotne dla rozwoju infrastruktury sportowej. Takie podejście pozwala na bardziej racjonalny i zrównoważony podział środków, uwzględniając specyficzne potrzeby i możliwości każdego regionu.

Projektowane rozwiązanie pozwoli na ogłoszenie ministerialnego programu wsparcia lokalnych inwestycji w infrastrukturę sportową, w którym w decyzyjność w zakresie typowania inwestycji na terytorium danego województwa otrzymają organy samorządowe na szczeblu wojewódzkim. Program ma być dobrowolny dla samorządów województw, jednak uczestnictwo w nim i możliwość wpływania na rozdysponowywanie środków wymagać będzie partycypacji finansowej ze strony województw. Województwa chcące brać udział w programie musiałyby dofinansować wybrane inwestycje na poziomie 30%. Łączna partycypacja środków z Funduszu i budżetów województw wynosiłaby zatem do 60% wydatków kwalifikowanych dofinansowanej inwestycji.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 227)

Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.

Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12385100

Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w wersji elektronicznej (edytowalnej), w terminie do dnia 24 maja 2024 r. na adres szkop@pracodawcy.pl.