Projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie kryteriów uznawania obiektów budowlanych albo ich części za budowle ochronne

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kryteriów uznawania obiektów budowlanych albo ich części za budowle ochronne.

Projekt rozporządzenia stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 207 ust. 5 ustawy z dnia  5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz. U. poz. …). Zgodnie z przywołanym przepisem minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia kryteria uznawania obiektów budowlanych albo ich części za budowle ochronną, mając na względzie konieczność zapewnienia odpowiednich warunków zabezpieczenia osób przebywających w tych obiektach przed określonymi zagrożeniami oraz potrzebę dalszego wykorzystania tych obiektów do realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej.

W projekcie wskazano definicję dotychczasowej budowli ochronnej, podstawowe i szczegółowe kryteria uznawania za budowlę ochronną obiektu budowlanego albo jego części, który w okresie przed dniem 1 stycznia 2025 r. pełnił funkcję budowli ochronnej. Kryteria te odnoszą się do funkcji ochronnych w zakresie ochrony osób przed skutkami zagrożeń powstałych w wyniku klęsk żywiołowych, zdarzeń o charakterze terrorystycznym lub działań wojennych. Spełnienie tych kryteriów odnosi się do faktycznego stanu technicznego budowli ochronnej lub do stanu technicznego po jej przebudowie lub dostosowaniu.

Projekt określa również  kryteria techniczne zapewniające w dotychczasowej budowli ochronnej funkcję ochronną, w tym dodatkowe kryteria niezbędne dla zapewnienia ochrony osób w niej przebywających. Wskazano również uwarunkowania, których występowanie może powodować ograniczenie spełnienia określonej funkcji ochronnej z uwagi na zagrożenia wynikające ze zlokalizowania lub wyposażenia znajdującego się w dotychczasowej budowli ochronnej. Określono także kategorie odporności budowli ochronnej, w zależności od zapewnionych przez nie funkcji ochronnych oraz wytrzymałości mechanicznej konstrukcji. W przypadku schronów głównym kryterium jest wytrzymałość budowli ochronnej na obciążenia od powietrznej fali uderzeniowej oraz od fali uderzeniowej rozchodzącej się w gruncie. Natomiast w przypadku ukryć kryteria uzależnione są od wytrzymałości na obciążenia od powietrznej fali uderzeniowej oraz od fali uderzeniowej rozchodzącej się w gruncie oraz ochrony przed promieniowaniem przenikliwym gamma.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 5 grudnia o ochronie ludności i obronie cywilnej

Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.

Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12392751

Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w wersji elektronicznej (edytowalnej), w terminie do 27 grudnia 2024 roku na adres szkop@pracodawcy.pl.