20
grudzień
Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu postępowania w zakresie nabywania lub obejmowania akcji przez Skarb Państwa ze środków Funduszu Reprywatyzacji w roku 2023.
Projektowana zmiana obowiązującego Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 marca 2023 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania w zakresie nabywania lub obejmowania akcji przez Skarb Państwa ze środków Funduszu Reprywatyzacji w roku 2023 realizowana jest na wniosek Ministra Aktywów Państwowych jako rozwiązanie, które w sposób skuteczny i szybki pozwoli na zasilenie polskiego przemysłu zbrojeniowego środkami koniecznymi dla zwiększenia potencjału krajowego przemysłu obronnego w związku z aktualną sytuacją geopolityczną oraz trwającym konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Rozporządzenie zmieniające ma umożliwić sprawną realizację inwestycji zwiększających potencjał przemysłu obronnego poprzez wprowadzenie dodatkowej procedury dla obejmowania akcji w spółce z udziałem Skarbu Państwa lub spółce z udziałem państwowej osoby prawnej w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 roku o zasadach zarządzania mieniem państwowym, w celu zwiększenia potencjału przemysłu zbrojeniowego, poprzez produkcję lub handel bronią, amunicją lub materiałami wojennymi i usługami.
Projektowane rozporządzenie wprowadza alternatywny wobec obowiązku sporządzenia biznesplanu, obowiązek sporządzenia programu inwestycyjnego, w przypadku określonym we wprowadzanym niniejszą nowelizacją § 4 ust. 5. Dodawany w § 4 ust. 5 rozporządzenia wprowadza nową ścieżkę procedowania wniosków dotyczących objęcia akcji w spółkach z udziałem Skarbu Państwa lub spółkach z udziałem państwowej osoby prawnej w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 973) w celu zwiększenia potencjału przemysłu zbrojeniowego poprzez produkcję lub handel bronią, amunicją lub materiałami wojennymi i usługami, wpisującym się w szerzej określony art. 9b ust. 1 pkt 3 ww. ustawy cel, jakim jest podejmowanie środków służących ochronie podstawowych interesów bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, o których mowa w art. 346 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Program inwestycyjny zawiera informacje ogólne dotyczące spółki, określenie przedmiotu działalności, uwarunkowań prawnych działalności, opisu oferowanych produktów i usług, określenie celu planowanego objęcia akcji i jego podstawowych założeń oraz opisu przeznaczenia środków z planowanego objęcia akcji, opis inwestycji i plan nakładów inwestycyjnych wraz z harmonogramem realizacji inwestycji, ocenę, czy program inwestycyjny jest związany lub konieczny dla ochrony podstawowych interesów bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników
Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.
Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12375601
Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w formie elektronicznej (edytowalnej) w terminie do 16 sierpnia 2023 r., do godziny 12 na adres szkop@pracodawcy.pl. Powyższy termin wynika z konieczności pilnego wydania rozporządzenia.
Najnowsze wpisy
20
grudzień
18
grudzień