Projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie elementów porozumień oraz sposobu weryfikacji zdolności podmiotu do wykonywania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie elementów porozumień oraz sposobu weryfikacji zdolności podmiotu do wykonywania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej.

Projekt rozporządzenia stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 19 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej. Zgodnie z przywołanym przepisem minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, inne niż określone w ust. 4 elementy porozumienia, o którym mowa w ust. 1 oraz sposób weryfikacji zdolności podmiotu ochrony ludności do wykonywania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej, mając na uwadze zapewnienie sprawnego współdziałania z podmiotem ochrony ludności oraz kompleksową weryfikację zdolności podmiotu do realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej.

Projekt rozporządzenia wskazuje jakie informacje powinny znaleźć się w porozumieniu, wyszczególniając w tym katalogu m.in. nazwę i adres podmiotu, rodzaju świadczonych usług lub wykonywanych zadań oraz zasoby materiałowe i  sprzętowe, które mogą być przydatne do wykonywania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej, sposób uruchamiania zasobów podmiotu na wypadek wystąpienia zagrożenia, organizację łączności na potrzeby współdziałania.

Projekt rozporządzenia przewiduje, że podmiot ochrony ludności będzie miał 30 dni na przygotowanie do przeprowadzenia przez organ ochrony ludności weryfikacji zdolności do wykonywania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej na potrzeby zawarcia porozumienia o współpracy w wykonywaniu zadań ochrony ludności i obrony cywilnej. Ponadto organ ochrony ludności może podczas  obowiązywania porozumienia dokonać weryfikacji zdolności do wykonywania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej, informując o zamiarze podmiot, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Rozwiązanie takie zapewni organom ochrony ludności możliwość prowadzenia stałego monitoringu dostępności i gotowości podmiotów ochrony ludności, z którymi zawarto porozumienie do realizacji powierzonych zadań.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz. U. poz. 1907)

Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.

Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12393051

Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w wersji elektronicznej (edytowalnej), w terminie do 10 stycznia 2025 roku na adres: szkop@pracodawcy.pl lub kuydowicz@pracodawcy.pl.