Projekt ustawy o zmianie ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami

Uprzejmie informujemy, że w trakcie prac Sejmu RP znajduje się  projekt ustawy o zmianie ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, ma na celu wydłużenie okresu czasowego zachowania w mocy przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 7 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, w tym rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przez zmianę art. 66 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami polegającą na zastąpieniu 60-miesięcznego okresu okresem 96-miesięcznym, w jakim zostaną utrzymane w mocy obowiązujące ww. akty wykonawcze.

Wydłużenie okresu, w jakim zachowują moc ww. przepisy wykonawcze, pozwoli na dokończenie prac nad nowym rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które jest niezwykle istotne z punktu widzenia prowadzenia procesu inwestycyjno-budowlanego, przy jednoczesnym zapewnieniu uczestnikom tego procesu odpowiedniej vacatio legis oraz możliwości przeprowadzenia szczegółowych analiz i uzgodnień z przedstawicielami poszczególnych branż celem opracowania optymalnych regulacji.

W istocie projekt dotyczy wydłużenia o 2 lata czasowego obowiązywania m.in. rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Szczegóły dotyczące proponowanych zmian w prawnych zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.

Link do informacji szczegółowych: https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=RPL&Id=RM-0610-39-24

Link do informacji na stronie RCL: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12385751

Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 11 czerwca 2024 r. na adres: szkop@pracodawcy.pl.