18
kwiecień
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa energetycznego w UE (energia jądrowa) – zgodnie z założeniami Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej w kontekście Kompasu konkurencyjności dla UE oraz Paktu dla czystego przemysłu oraz Komunikatu KE: Zabezpieczenie naszej przyszłości Cel klimatyczny na 2040 r. i droga ku neutralności klimatycznej do 2050 r. jako fundamenty zrównoważonego, sprawiedliwego i dostatniego społeczeństwa.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 12 maja 2025 r.
W obliczu wzrostu cen energii i rosnącej niestabilności geopolitycznej coraz pilniejsze staje się zapotrzebowanie na niezawodne, przystępne cenowo i zrównoważone rozwiązania energetyczne. Rozwiązania te odgrywają kluczową rolę, ponieważ polityka dekarbonizacji włączana jest do strategii dotyczących przemysłu, konkurencji, gospodarki i handlu w celu pobudzania wzrostu gospodarczego. Kwestia ta została uwypuklona w raporcie Draghiego na temat przyszłości europejskiej konkurencyjności, a następnie rozwinięta w ramach Kompasu konkurencyjności dla UE oraz Paktu dla czystego przemysłu. W komunikacie Komisji Europejskiej w sprawie celu klimatycznego na 2040 r. podkreślono, że wszystkie rozwiązania w zakresie energii bezemisyjnej i niskoemisyjnej (w tym energii jądrowej) są potrzebne do dekarbonizacji systemu energetycznego UE.
Od ostatniej oceny potrzeb inwestycyjnych w sektorze jądrowym minęło osiem lat. Od tego czasu unijny krajobraz energetyczny i jądrowy przeszedł istotne zmiany wywołane unijnym programem dekarbonizacji i większym naciskiem na konkurencyjność, przystępność cenową, bezpieczeństwo dostaw i innowacje. Wewnętrzny rynek energii został niedawno wzmocniony przez reformę struktury rynku energii elektrycznej i ustanowienie unijnej systematyki dotyczącej zrównoważonej działalności. Działania te uzupełniono aktem w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie, którego celem jest zwiększenie skali produkcji czystych technologii w UE. Program badawczo-szkoleniowy Euratomu na lata 2021–2025 wspiera zaś badania nad rozszczepieniem jądrowym, fuzją jądrową i ochroną przed promieniowaniem. Uzupełnieniem tego programu są bezpośrednie działania realizowane przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej.
Aktualizację oceny potrzeb inwestycyjnych w sektorze jądrowym zapowiedziano w tym kontekście w programie prac Komisji na 2025 r. oraz w Planie działania na rzecz przystępnej cenowo energii w ramach działania 5 „Dokończenie procesu tworzenia unii energetycznej”.
Traktat Euratom zobowiązuje Komisję do okresowego publikowania przykładowego programu energetyki jądrowej (PPEJ).
PPEJ:
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14617-Przyk%C5%82adowy-programenergetyki-jadrowej_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl.
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag.
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy
18
kwiecień