30
grudzień
Seminarium „Innowacyjny i zrównoważony przemysł wydobywczy – Transformacja technologiczna, energetyczna i ekologiczna (środowiskowa) w przemyśle wydobywczym rud metali”, odbyło się w dniu 26 listopada 2024 w godz. 9:00 – 13:00 w siedzibie Branżowego Centrum Umiejętności Górnictwa Rud 4.0, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 172A (Poligon Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr – w sąsiedztwie stacji benzynowej Pieprzyk) w Lubinie. Spotkanie odbyło się w formie hybrydowej.
W spotkaniu uczestniczyło 80 osób w formie stacjonarnej oraz ponad 150 osób poprzez platformę zoom a także oglądając na żywo streaming na dedykowanym kanale youtube.
Branżowe Centrum Umiejętności Górnictwa Rud Miedzi stanowi kluczowy element wspierania innowacyjności, zrównoważonego rozwoju i profesjonalizacji kadr w sektorze. Jego funkcjonowanie przynosi korzyści zarówno dla przemysłu, jak i społeczności lokalnych, środowiska oraz gospodarki narodowej, czyniąc polskie górnictwo bardziej konkurencyjnym i odpowiedzialnym.
Spotkanie miało na celu przedstawienie wiedzy na temat współczesnego górnictwa rud metali oraz kierunków jego rozwoju, w tym informacji o nowych technologiach wprowadzanych do stosowania w górnictwie, a także zaprezentowanie koncepcji, które pozwolą na produkcję w zrównoważony sposób przy jednoczesnym zdobywaniu zaufania społeczeństwa w zakresie czystych i bezpiecznych metod wydobywania i przetwarzania.
Seminarium obejmowało tematy związane z:
Transformacja technologiczna, energetyczna i ekologiczna w przemyśle wydobywczym rud metali przynosi liczne korzyści, takie jak zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa pracy, redukcja kosztów operacyjnych, poprawa stanu środowiska oraz zmniejszenie negatywnego wpływu na lokalne ekosystemy. Inwestycje w nowoczesne technologie i źródła odnawialne przyczyniają się do tworzenia bardziej zrównoważonego, ekologicznego i rentownego modelu funkcjonowania tego sektora.
Ryszard Biernacki, Dyrektor Naczelny ds. Transformacji Energetycznej KGHM Polska Miedź S.A.
Transformacja energetyczna:
Opowiadał o innowacyjnych projektach energetycznych, takich jak zwiększanie efektywności energetycznej i wdrażanie standardów ISO 50001, a także działaniach strategicznych opierających się na efektywności, elastyczności, ekologii i e-przemyśle.
Monika Poważna, Dyrektor Departamentu Polityki Ekologicznej KGHM Polska Miedź S.A.
Transformacja ekologiczna (środowiskowa):
Wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu ochroną środowiska naturalnego oraz specjalizuje się w optymalizacji procesów związanych z gospodarką wodną i ochroną ekosystemów.
W ramach swojej pracy w KGHM Monika Poważna zajmuje się wdrażaniem innowacyjnych strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym inicjatyw związanych z gospodarką obiegu zamkniętego oraz realizacją celów polityki środowiskowej spółki.
Dr inż. Jarosław Wajs, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechnika Wrocławska
Rozwój technologii pomiarowych na rzecz zrównoważonego wykorzystania surowców w oparciu o doświadczenia Wydziału GGG PWr – wybrane aspekty zastosowania chmur punktów LiDAR w smart mining
Transformacja technologiczna:
Dr Wajs zajmuje się wykorzystaniem LIDAR-u w projektach dotyczących geoinżynierii i górnictwa, m.in. do monitorowania deformacji terenu, oceny stabilności zboczy oraz mapowania obiektów infrastrukturalnych. Jego prace są istotne dla rozwoju technik obrazowania 3D w kontekście górnictwa i ochrony środowiska, szczególnie w procesach związanych z zarządzaniem ryzykiem i planowaniem przestrzennym. Dzięki swojej pracy przyczynia się do rozwoju metod monitorowania terenów objętych działalnością wydobywczą, co wspiera zarówno procesy eksploatacyjne, jak i działania mające na celu minimalizowanie wpływu górnictwa na środowisko.
Monika Strojek, KGHM Metraco S.A.
KGHM METRACO to część grupy KGHM Polska Miedź, specjalizująca się w zagospodarowaniu produktów powstających w toku działalności kopalń i hut, jak również odzyskiem miedzi. W zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) firma ta podejmuje różne inicjatywy mające na celu zmniejszenie wpływu na środowisko i optymalizację wykorzystania zasobów, m.in. Recykling surowców wtórnych, Efektywne zarządzanie odpadami, Zrównoważony rozwój, Inwestycje w nowoczesne technologie
Dr hab. Joanna Kulczycka, prof. AGH – prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Zarządzania AGH oraz kierownik Zakładu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią, Polskiej Akademii Nauk.
Dr Agnieszka Nowaczek, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energia Polskiej Akademii Nauk
Głównym obszarem pracy naukowej jest gospodarka o obiegu zamkniętym, w tym zrównoważone zarządzanie zasobami mineralnymi i energetycznymi, jej badania koncentrują się na opracowywaniu strategii dotyczących efektywnego wykorzystania surowców i ich recyklingu w przemyśle
Jej praca obejmuje również wspieranie innowacji w zakresie zarządzania odpadami przemysłowymi, a także rozwój technologii umożliwiających lepsze wykorzystanie zasobów naturalnych w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Prowadzi badania związane z politykami energetycznymi oraz rynkami surowców, mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej i redukcję negatywnego wpływu przemysłu na środowisko.
Jolanta Okońska – Kubica,Dyrektor Zarządzający ENVIPOL, Przewodnicząca Grupy Roboczej Ministerstwa Rozwoju i Technologii ds. KIS 7. Gospodarka o obiegu zamkniętym – woda, surowce kopalne, odpady
Dyrektor Zarządzający w firmie ENVIPOL. Specjalizuje się we wspieraniu firm i organizacji w obszarze zrównoważonego rozwoju (analizy, strategie, raporty, szkolenia, itp). Ekspertka z zakresu zrównoważonego rozwoju, GOZ, gospodarki odpadowej.
Jolanta Okońska-Kubica jest uznaną specjalistką w obszarze zrównoważonego rozwoju i ESG, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Jako Dyrektor Zarządzający w ENVIPOL, a także Przewodnicząca Grupy Roboczej Ministerstwa Rozwoju i Technologii ds. KIS 7, koncentruje się na wsparciu firm w zakresie wody, surowców kopalnych i odpadów. Ma bogate doświadczenie w tworzeniu strategii zrównoważonego rozwoju oraz w realizacji projektów zmierzających do zmniejszenia śladu węglowego, optymalizacji zużycia zasobów i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w firmach. Jej praca skupia się na pomaganiu przedsiębiorstwom w dostosowywaniu się do nowych wymogów regulacyjnych związanych z ESG i GOZ, a także w procesach związanych z raportowaniem śladu węglowego, co staje się kluczowym obszarem w odpowiedzi na regulacje takie jak dyrektywa CSRD
Okońska-Kubica podkreśla, że transformacja w kierunku zrównoważonego rozwoju nie tylko wspiera ochronę środowiska, ale także przynosi korzyści ekonomiczne w długoterminowej perspektywie, poprzez optymalizację kosztów związanych z energią, wodą i odpadami
Podsumowując, transformacja technologiczna, energetyczna i ekologiczna w przemyśle wydobywczym rud metali to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim szansa na stworzenie bardziej efektywnego, konkurencyjnego i zrównoważonego sektora, który będzie odpowiadał na globalne potrzeby środowiskowe i energetyczne.
Najnowsze wpisy
30
grudzień