Projekt rozporządzenia MF w sprawie opłaty wnoszonej przez zakłady ubezpieczeń na rzecz UFG oraz terminów uiszczania tej opłaty

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie opłaty wnoszonej przez zakłady ubezpieczeń na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz terminów uiszczania tej opłaty.

Konieczność podjęcia prac zmierzających do wydania rozporządzenia wynika z wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz. U. poz. 1723), która to ustawa wprowadziła m.in. zmiany do przepisów ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2500). Przedmiotowe zmiany dotyczyły m.in. przekształcenia członkostwa zakładów ubezpieczeń na uczestnictwo w informatycznej bazie danych oraz związanego z tym zastąpienia pojęcia „składek” na „opłaty”, jakie będą uiszczane przez te zakłady ubezpieczeń z tytułu uczestnictwa w tej bazie danych.

W wyniku wprowadzonych zmian nowe brzmienie otrzymał art. 117 ust. 9 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, zawierający upoważnienie ustawowe dla ministra właściwego do spraw instytucji finansowych do wydania rozporządzenia, które będzie regulowało wysokość opłaty wnoszonej przez zakłady ubezpieczeń na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego(UFG) oraz terminy uiszczania tej opłaty. Projekt rozporządzenia zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów w tej sprawie.

Mając na uwadze wprowadzone zmiany ustawowe polegające na zastąpieniu pojęcia „składek” pojęciem „opłaty”, w projektowanym rozporządzeniu wprowadzono analogiczne zmiany, w wyniku których w jednostkach redakcyjnych posługujących się zwrotem „składka” wprowadzono pojęcie „opłaty”. Regulacje dotyczące wysokości opłaty z tytułu uczestnictwa w informatycznej bazie danych oraz terminów jej uiszczania zostały oparte o dotychczasowe rozwiązania z uwzględnieniem nowych pojęć. Dodatkowo przeformułowano brzmienie przepisu określającego wysokość opłaty z tytułu uczestnictwa w informatycznej bazie danych. Zakłady ubezpieczeń będące uczestnikami informatycznej bazy danych, z wyłączeniem określonej grupy zakładów ubezpieczeń, tj. wskazanych zakładów ubezpieczeń będących członkami Funduszu, będą wnosiły na rzecz Funduszu opłatę z tytułu uczestnictwa w tej bazie. Wysokość opłaty została utrzymana na obecnie obowiązującym poziomie i będzie wynosiła 0,008% składki przypisanej brutto, w ubezpieczeniach, o których mowa w załączniku do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, w roku poprzedzającym rok, za który opłata będzie uiszczana, nie mniej jednak niż 50 000 zł. W pierwszym roku wykonywania przez zakład ubezpieczeń działalności ubezpieczeniowej opłata będzie wynosiła 50 000 zł.

Projekt rozporządzenia utrzymuje dotychczasowe regulacje w zakresie wyznaczenia wysokości opłaty za rok, w którym zakład ubezpieczeń po raz pierwszy przekazał do Funduszu lub otrzymał od Funduszu dane z informatycznej bazy danych. W roku, w którym po raz pierwszy zostaną przekazane lub otrzymane ww. dane, wysokość opłaty za dany rok będzie stanowiła iloczyn opłaty należnej za pełny rok kalendarzowy oraz wartości współczynnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy w roku kalendarzowym następującym po miesiącu, od którego powstał obowiązek uiszczenia opłaty i liczby wszystkich miesięcy w roku kalendarzowym.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.

Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12385153

Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w wersji elektronicznej (edytowalnej), w terminie do dnia 29 maja 2024 r. na adres szkop@pracodawcy.pl.