Projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie programów szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz wymagań dla podmiotów prowadzących szkolenia

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie programów szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz wymagań dla podmiotów prowadzących szkolenia.

W obecnym stanie prawnym nie ma regulacji traktujących systemowo o szkoleniach z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej na zasadniczym poziomie reagowania na zagrożenia, tj. na poziomie gminy. Obowiązujące akty prawne są rozproszone po różnych dokumentach w randze ustaw i rozporządzeń. Zawarto je, m. in. w ustawie o zarządzaniu kryzysowym, ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawie o Państwowej Straży Pożarnej, rozporządzeniu w sprawie szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie dotyczą wszystkich zagadnień odpowiadających problematyce ochrony ludności i obrony cywilnej, lecz tylko wybranych jej kontekstów (np. ratownictwa medycznego, ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa i higieny pracy). Nie daje to podstaw do kompleksowego przygotowania wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, pracowników urzędów administracji publicznej oraz członków i pracowników podmiotów ochrony ludności oraz organów jednostek pomocniczych gminy do efektywnej realizacji zadań ochrony ludności, a także do ukształtowania wysokiego poziomu odporności społecznej.

Rozporządzenie dotyczące zakresu wiadomości przekazywanych w toku szkoleń ochrony ludności i obrony cywilnej oraz wymagań dla podmiotów prowadzących szkolenia ma na celu uregulować kwestie organizacji szkoleń ochrony ludności i obrony cywilnej tak, aby:

1) wprowadzić jednolity standard zakresu merytorycznego szkoleń (tj. wiadomości przekazywanych w toku szkoleń) w zależności od specyfiki i potrzeb szkoleniowych zróżnicowanych uczestników szkoleń,

2) wprowadzić wymagania dla podmiotów prowadzących szkolenia ochrony ludności i obrony cywilnej.

Projektowane rozporządzenie jest przykładem instrumentu prawno-organizacyjnego w zakresie ochrony ludności, który będzie pozwalał na zapewnienie sprawnego i efektywnego finansowania oraz działania w przedmiotowym obszarze, co przełoży się na skuteczne zapobieganie, przygotowanie oraz reakcję na zagrożenia. Praktyczna realizacja rozporządzenia będzie wiązała się z przeszkoleniem personelu w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej W efekcie tego przedsięwzięcia jest spodziewana znacząca poprawa współdziałania jednostek administracji publicznej na wszystkich jej poziomach, a zwłaszcza na poziomach gminy i powiatu.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 5 grudnia o ochronie ludności i obronie cywilnej

Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.

Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12392605

Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w wersji elektronicznej (edytowalnej), w terminie do 27 grudnia 2024 roku na adres szkop@pracodawcy.pl.