Projekt rozporządzenia MKiŚ w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

Obecnie obowiązuje rozporządzenie Ministra Energii z dnia 20 lipca 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 37), wydane na podstawie art. 30g ust. 4 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrowania jakości paliw (zwanej dalej „ustawą o jakości paliw”).

Zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1642, zwanej dalej „ustawą zmieniającą”), dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 30g ust. 4 ustawy o jakości paliw zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 30g ust. 4 ustawy o jakości paliw, jednak nie dłużej niż przez 36 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej. Ustawa zmieniająca weszła w życie z dniem 22 września 2021 r.

Powyższe jest konsekwencją zmian wprowadzonych ustawą zmieniającą, dotyczących zakresu i terminu składania przez podmioty zobowiązane sprawozdań rocznych z realizacji Narodowego Celu Redukcyjnego (zwanego dalej „NCR”) do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Ustawa zmieniająca wprowadziła możliwość realizacji NCR nowym rodzajem paliwa, tj. wodorem oraz przedłużyła terminy na przedkładanie Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki oraz Komisji Europejskiej sprawozdań dotyczących NCR.

Projektowane rozporządzenie w zakresie swojej regulacji, wdraża przepisy dyrektywy Rady (UE) 2015/652 ustanawiającej metody obliczania i wymogi w zakresie sprawozdawczości zgodnie z dyrektywą 98/70/WE Parlamentu Europejskiego i Rady odnoszącą się do jakości benzyny i olejów napędowych do polskiego porządku prawnego. Zakres zbiorczego raportu rocznego dla Komisji Europejskiej wynika z przepisów dyrektywy 2015/652.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw

Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.

Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12386003

Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 18 czerwca 2024 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl. Bardzo prosimy o wnoszenie uwag przy użyciu załączonej tabeli.