Konsultacje publiczne MRiT – Kierunki rozwoju ekspansji zagranicznej

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprasza partnerów społecznych do udziału w konsultacjach publicznych projektu Kierunków rozwoju ekspansji zagranicznej. Realizując zapisy ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U.2006 nr.227 poz.1658, Art. 6 ust. 4),  na stronie internetowej MRiT został opublikowany projekt Kierunków rozwoju ekspansji zagranicznej wraz z załącznikami i formularzem do zgłaszania uwag. Konsultacje publiczne rozpoczęły się 15.03.2024  i potrwają ustawowo 35 dni tj. do 18.04 2024 r. W dokumencie Kierunki rozwoju ekspansji zagranicznej zostały określone i zaadresowane działania dla administracji, które mają być odpowiedzią na kluczowe wyzwania w zakresie ekspansji zagranicznej. Całość działań będzie skorelowana ze Strategią Produktywności 2030. Istotnym elementem będzie koncentracja wsparcia na kluczowych sektorach, stanowiących ważną pozycję eksportową kraju oraz tych, które mogą w przyszłości decydować o pozycji konkurencyjnej Polski w świecie.
W niniejszym dokumencie przedstawiono obraz umiędzynaradawiania polskiej gospodarki, wyzwania systemowe i cele polityki eksportowej Polski. Określono również wyzwania jakie będą stały po stronie administracji i przedsiębiorców. Przedstawiono także narzędzia wspierające internacjonalizację polskich przedsiębiorstw, jak również działanie systemowe podejmowane przez poszczególne instytucje. W załącznikach do dokumentu określono zaangażowanie poszczególnych instytucji we wsparcie i promocję eksportu jak również przedstawiono tabelaryczne zestawienie obecnych instrumentów i środków wsparcia internacjonalizacji.
W „Kierunkach Rozwoju Ekspansji Zagranicznej” zostały wskazane działania, które są odpowiedzią na  wyzwania w zakresie ekspansji zagranicznej. Istotnym elementem będzie koncentracja wsparcia na kluczowych sektorach polskiego eksportu oraz tych, które mogą w przyszłości decydować o pozycji konkurencyjnej naszego kraju na świecie. MRiT zależy szczególnie na:
  • większym umiędzynarodowieniu polskich firm (większa liczba eksporterów, w szczególności polskich MŚP);
  • większym udziale krajów pozaunijnych w polskim eksporcie i dalszym umacnianiu relacji gospodarczych z krajami UE;
  • coraz wyższej pozycji Polski w globalnych łańcuchach wartości dodanej (szczególnie innowacyjne branże);
  • większym udziale wyrobów wysoko przetworzonych i wysokiej techniki w polskim eksporcie.
Wśród proponowanych działań jest m. in.:
  • koordynacja i spójność działań w promocji gospodarki i wsparcia eksportu;
  • wyznaczenie rynków perspektywicznych dla krajowego eksportu;
  • dyplomacja ekonomiczna ds. technologicznych w wybranych krajach-liderach innowacji oraz na wybranych rynkach wschodzących;
  • spójny program promocji Marki Polskiej Gospodarki oraz poszczególnych sektorów;
  • wsparcie rozwoju e-eksportu.
W dokumencie określono również wyzwania, jakie będą stały po stronie administracji i przedsiębiorców oraz przedstawiono obraz umiędzynaradawiania polskiej gospodarki i cele polityki eksportowej Polski.
Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu oraz jego załączników, także w formie elektronicznej (edytowalnej), w terminie do 16 kwietnia 2024 roku na adres szkop@pracodawcy.pl. Uwagi należy wnieść poprzez załączony formularz.
Źródło: Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii