Niebezpieczne substancje w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym

Komisja Europejska prowadzi ostatnią fazę konsultacji publicznych przepisów prawa ochrony środowiska w UE (niebezpieczne substancje w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym): na podstawie analizy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/65/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (RoHS Directive) oraz Rozporządzenia nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) – wniosek dotyczący zmiany rozporządzenia Komisji nr 440/2008 w odniesieniu do metod badań, w celu ich dostosowania do postępu technicznego.

Ostateczny termin na przesłanie opinii to 15 stycznia 2024 r.
Zgodnie z przepisami UE niektóre niebezpieczne substancje nie mogą być stosowane w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Przedsiębiorstwa mogą wnioskować o wyłączenia, jeżeli zastąpienie substancji jest (na razie) niemożliwe. Dyrektywa 2011/65/UE wzmacnia obowiązujące zasady dotyczące ograniczenia stosowania substancji niebezpiecznych, takich jak ołów, rtęć i kadm, w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (EEE), aby w ten sposób chronić zdrowie ludzi i środowisko, w szczególności poprzez umożliwienie przyjaznego dla środowiska odzysku i unieszkodliwiania zużytego EEE. W załączniku do dyrektywy określono kategorie EEE, które zostały ujęte w przepisach. Obejmują one wiele rodzajów urządzeń, od urządzeń gospodarstwa domowego po sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, a także inny sprzęt elektryczny i elektroniczny nieobjęty żadną z kategorii (obowiązuje od lipca 2019 r.). Zakaz dotyczy obecnie wszelkiego sprzętu EEE, a także przewodówczęści zamiennych. Krótki wykaz wyłączeń zawiera określone specjalne przypadki.  Dyrektywa zobowiązuje producentów, aby sprzęt elektryczny i elektroniczny (EEE) wprowadzany przez nich na rynek był zaprojektowany i wytworzony w sposób zgodny z wymogami określonymi w przepisach. Importerzy są zobowiązani do sprawdzenia, czy sprzęt został zatwierdzony jako spełniający wymagane normy. Dystrybutorzy także muszą zadbać o to, by sprzęt spełniał obowiązujące normy. Komisja oceniła trzy wnioski w sprawie wyłączenia zastosowań kadmu w kropkach kwantowych w oświetleniu i wyświetlaczach LED. W ramach tej inicjatywy proponuje się zmianę wykazu substancji objętych ograniczeniami w załączniku III do dyrektywy 2011/65/UE. Artykuł 5 umożliwia dostosowanie załączników III i IV do postępu naukowo-technicznego (w sprawie przyznawania, przedłużania i cofania wyłączeń). Zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. a) wyjątki należy uwzględnić w załącznikach III i IV jedynie wówczas, gdy nie osłabi to ochrony środowiska i zdrowia przewidzianej w rozporządzeniu nr 1907/2006 („rozporządzenie REACH”) oraz jeżeli spełniony jest którykolwiek z trzech poniższych warunków:
  • jeżeli wyeliminowanie lub zastąpienie poprzez zmiany konstrukcyjne lub materiały i komponenty, które nie wymagają żadnego z materiałów lub substancji wymienionych w załączniku II, jest niewykonalne z naukowego lub technicznego punktu widzenia;
  • jeżeli nie jest zapewniona niezawodność zamienników;
  • jeżeli całkowity negatywny wpływ zastąpienia na środowisko, zdrowie i bezpieczeństwo konsumenta prawdopodobnie przeważy całkowite korzyści dla środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa konsumenta.
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl W załączeniu znajduje się projekt dyrektywy delegowanej wraz z załącznikiem. Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13468-Niebezpieczne-substancje-w-sprzecie-elektrycznym-i-elektronicznym-wy%C5%82aczenie-dla-zastosowan-kadmu-w-kropkach-kwantowych-w-diodach-LED_pl Źródło: Komisja Europejska