Projekt rozporządzenia MC w sprawie udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis na cyfrową dostępność i ponowne wykorzystanie informacji w ramach programu FERC 2021‒2027

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis na cyfrową dostępność i ponowne wykorzystanie informacji w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021‒2027.

W 2022 r. przyjęty został program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021–2027 (dalej również jako: FERC lub program). FERC stanowi kontynuację Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020 i zapewnia ramy dla kolejnego etapu cyfrowej transformacji kraju. W programie zaprojektowane zostało m.in. działanie 2.3: Cyfrowa dostępność i ponowne wykorzystanie informacji (dalej jako: działanie 2.3), które przewiduje interwencję w dwóch obszarach:

1. Cyfrowa dostępność informacji sektora publicznego

2. Cyfrowa dostępność i ponowne wykorzystanie informacji przez przedsiębiorstwa.

Działanie 2.3 przewiduje udzielanie wsparcia na realizację projektów, których celem jest szeroko rozumiane zwiększenie dostępności oraz wymiany danych w gospodarce.

Projekt rozporządzenia wprowadza  przepisy regulujące szczegółowe przeznaczenie, warunki oraz tryb udzielania przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa pomocy publicznej i pomocy de minimis w ramach działania 2.3. Przepisy te, w kontekście art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, są niezbędne do legalizacji środków wydatkowanych w ramach tego działania. Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu. Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12376553 Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w formie elektronicznej (edytowalnej) w terminie do 21 września 2023 r. na adres szkop@pracodawcy.pl.